دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

سمینار آینده سلامت دیجیتال

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۲/۲۹ | 
به گزارش دبیرخانه سلامت برنامه ملی آینده‌نگاری علم و فناوری، این نشست با حضور دکتر محمد علی سنجری مدیر توسعه  فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر سیاوش ملکی‌فر و مهندس مجتبی کیانی از دبیرخانه سلامت برنامه‌ ملی آینده‌نگاری و جمعی از اساتید، پژوهشگران، دانشجویان و کارآفرینان دانشگاهی و نماینده صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر و نمایندگان وزارت بهداشت، سازمان تأمین اجتماعی و سایر علاقه‌مندان برگزار گردید.
دکتر سنجری ابتدا با اشاره به تمرکز اساتید و دانشجویان بر رشته‌های دانشگاهی مرتبط و محدودیت فعالیت‌های بین‌رشته‌ای در راستای توسعه کسب‌‌وکارهای فناورانه سلامت، بر ضرورت معرفی مدل‌های نوین کسب‌وکار سلامت دیجیتال در جهان و تجربیات موفق جهان تأکید کردند. ایشان به اشاره به دوراندیشی برنامه ملی آینده‌نگاری در زمینه‌های مختلف ازجمله حوزه سلامت، استفاده از دستاوردهای این برنامه برای آشنایی علاقه‌مندان به راه‌اندازی کسب‌وکارهای فناورانه در حوزه سلامت را فرصتی مناسب برای یادگیری دانستند. دکتر سنجری در پایان با اشاره به این نکته که یکی از حوزه‌های تمرکز دانشگاه‌ علوم پزشکی ایران حوزه‌ فناوری اطلاعات است، بر ضرورت توجه پژوهشگران و اساتید دانشگاه بر کاربرد فناوری اطلاعات در زمینه تخصصی خود تأکید کردند.
در ادامه نشست دکتر ملکی‌فر به معرفی برنامه ملی آینده‌نگاری علم و فناوری ایران و تجربه‌های جهانی در این زمینه اشاره کردند. ایشان با اشاره به این امر که کشورهای پیشرفته مانند ژاپن هرساله چندین هزار نفر از متخصصان حوزه‌های مختلف و آینده‌پژوهان در این حوزه‌ها را گرد هم می‌آورند و آینده‌های فناوری در این کشورها را ترسیم می‌کنند، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران هم به دنبال ایجاد تصویر مشترک و دریافت نظرات کارشناسان و متخصصان در حوزه‌های مختلف در مورد آینده‌های محتمل در ایران، برنامه ملی آینده‌نگاری را راه‌اندازی کرده است. ایشان تأکید کردند که در وضعیت فعلی نوشتن سند توسعه در حوزه سلامت و سایر حوزه‌ها مشکلات فعلی موجود کشور را برطرف نخواهد کرد و بر اساس ضرورت مشارکتی بودن آینده‌نگاری، تولید محتوی، جریان‌سازی و گفتمان سازی و سلسله نشست‌هایی برای جلب مشارکت ذینفعان و صاحبان نظر انجام شده است و تدوین گزارش به مرحله آخر برنامه تخصیص داده شده است. ایشان  متذکر شدند نشست فعلی در حوزه سلامت دیجیتال در دانشگاه علوم پزشکی ایران، به دنبال جلب مشارکت اساتید، دانشجویان، پژوهشگران، فناوران و کارآفرینان در این برنامه تشکیل شده است.

 


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 210 بار   |   دفعات چاپ: 21 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر