دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

برگزاری نشست مطبوعاتی سومین رویداد ملی اینوتک سلامت

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۴/۴ | 
نشست مطبوعاتی سومین رویداد ملی اینوتک سلامت با حضور دکتر حسین وطن پور مدیر کل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت سوم تیر ماه در سالن شورای ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی معاونت تحقیقات و فن آوری؛ نشست مطبوعاتی سومین رویداد ملی اینوتک سلامت با حضور دکتر حسین وطن پور رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت ، دکتر سید کاظم ملکوتی معاون تحقیقات وفناوری دانشگاه ، نمایندگان دانشگاه علوم پزشکی ایران ، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و اصحاب رسانه در سالن شورای ستاد مرکزی دانشگاه برگزار شد.
دکتر وطن پور بیان کرد : دفتر توسعه فناوری سلامت با توجه به ایده های نو و طرح های نوآورانه دانشجویان ،سه مرحله جشنواره را در دستور کار خود قرار داد.
وی گفت :بخش اول جشنواره که به ایده پردازی توجه شده و سعی بر آن شد تا با ارائه راه حل ها در حوزه های مختلف تجهیزات پزشکی و ارائه خدمات این ایده ها را به محصول برساند .
مدیرکل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت در برنامه دوم به این رویداد اشاره کرد و گفت : رویداد ملی اینوتک سلامت یکی از رویداد های مهم در حوزه سلامت است که دراین بخش ایده های نو منجر به تولید محصول شده است و یک محصول آزمایشگاهی را ارائه شده است .
 دکتر وطن پور افزود: سومین برنامه جشنواره فناوری  مربوط به فن بازار هاست که فضای بسیار مناسبی برای ورود محصول نهایی شده به بازارهای تجاری می باشد.
وی تاکید کرد: در شرایط فعلی با توجه به تحریم ها و فشارهای اقتصادی لازم است تا با حمایت های همه جانبه از شرکت های دانش بنیان و تولید تجهیزات پزشکی که دارای دو کاربرد در حوزه درمان  سبب توسعه این گونه فعالیت ها باشیم .
دکتر وطن پور خاطر نشان شد : در حوزه محصولات بایوتک حدود ۲۱ محصول دارویی تولید شده که بالغ بر ۶۵۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی را در پی داشته است . همچنین در حوزه های دیگر نیز در آخرین نمایشگاه که برگزار شد محصولات با تولید داخلی و بومی توانستند جایگاه مناسبی را در مصرف بیمارستانی پیدا کنند.
وی بیان کرد: سومین رویداد ملی اینوتک کشوری به همت سه دانشگاه مستقر در تهران  و با سه محور اصلی در حال شکل گیری است. دانشگاه علوم پزشکی ایران در حوزه فناوری اطلاعات در سلامت ، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در حوزه تجهیزات پزشکی و توانبخشی و همچنین دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حوزه فرصت های کارآفرینی و نوآوری در امنیت و سلامت غذا و تغذیه فعالیت مشترک خواهند داشت.
در ادامه دکتر آخوندی رئیس انجمن علمی جنین شناسی ایران گفت:  با تلاش زیاد در حوزه سلامت در ارتباط با کار آفرینی و فن آوری موقعیت های مناسبی به دست آمده است .
وی افزود: سال اول این رویداد با یک دانشگاه و سال دوم نیز با دو دانشگاه به صورت مشترک انجام گرفت و اکنون در سال سوم با حضور سه دانشگاه برتر تهران و با توسعه سه محور برگزار می شود.
رئیس انجمن علمی جنین شناسی ایران ابراز امید واری کرد : تا در سال های آینده  با همکاری دانشگاه های بیشتر وتوسعه حوزه های مرتبط شاهد رشد این رویداد مهم و توسعه شرکت های فنآوری در کشور باشیم.
دکتر آخوندی در ادامه بیان کرد: هدف از این رویداد ملی نهادینه کردن این کار و در کنار هم قراردادن آموزش، علم ، صنعت و دولت با یک مجموعه متعهد برای استفاده بهینه شرکت های فن آور در شرایط کنونی کشور است.
با توجه به اهمیت این رویداد و برگزاری همزمان رویداد اینوتکس از سوی نهاد ریاست جمهوری در بوستان گفتگو وی از خبرنگاران خواست تا با پوشش این دو رویداد مهم در توسعه فرهنگ کار آفرینی و شرکت های فن آور کمک نمایند.
سپس دکتر پورنیک رئیس مرکز رشد و نوآوری دانشگاه نیز با ارائه گزارشی از عملکرد دانشگاه در راستای اجرای این رویداد گفت:با توجه به نقش دانشگاه علوم پزشکی ایران دراین رویداد با محوریت حوزه فنآوری اطلاعات سلامت که دارای رتبه اول در این حوزه هستیم بتوانیم نقش خود را در این رویداد به نحو احسن انجام دهیم و با ایجاد فرصت های مختلف در رشد و توسعه کشورسهیم باشیم .
وی افزود: در دوره های قبل نیز ما به عنوان بهره بردار و از سایر رویداد ها استفاده کرده ایم و نتایج که تجربه شده در این رویداد ها سبب حضور جدی تر دانشگاه در این حوزه شده است.

دکتر پورنیک بیان کرد: در حوزه فناوری اطلاعات سلامت زمان بازگشت سرمایه گذاری بسیار کوتاه و به محصول خواهد رسید و با حداقل میزان سرمایه گذاری می توانیم به بهترین نتیجه برسیم و از فرصت ها به بهترین وجه ممکن استفاده نماییم .
آقای دکتر پورنیک نیز بیان کردند که در حوزه فناوری سلامت جلسات متعددی برگزار شده و همچنین بر اساس الویت و نیاز ملی در غالب آنها کارگاه آموزشی نیز برگزار شده است ،  حوزه سیستم های اطلاعاتی سلامت حوزه دورا پزشکی در زمینه هوش مصنوعی و تصمیم یار بالینی و مدیریت تحلیل کلان داده های پزشکی – فرصتها –آشنایی و انتقال روش کسب و کار در حوزه را خواهیم داشت و ایده پردازی – توسعه ایده و تولید محصول و تحویل به بازار جزء اهداف میباشد کارگاههایی به صورت عملی در آن  به صورت ساده آموزش می دهیم
وی گفت : توجه به جنبه های حمایتی در کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است و با توجه به بین رشته ای بودن حوزه  سلامت سبب ایجاد فرصت دیده شدن و امکان ورود شرکت ها در بازار فراهم شده است.
در ادامه، جلسه پرسش و پاسخ با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه با محوریت سومین رویداد ملی اینوتک سلامت برگزار شد.
شایان ذکر است سومین رویداد ملی اینوتک سلامت مورخ ۱۴ الی ۱۶ تیرماه باتشکیل کارگاههای نوآوری و پنل های تخصصی در بوستان گفتگو برگزار می گردد.

 

 


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 189 بار   |   دفعات چاپ: 18 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر