دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

جلسه تفاهم‌نامه همکاری مشترک وزارت بهداشت با مرکز کوهورت دانشگاه ایران برگزار شد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۵/۱۴ | 
به گزارش روابط عمومی معاونت تحقیقات و فن آوری : جلسه تفاهم نامه همکاری  مشترک وزارت بهداشت با مرکز کوهورت دانشگاه ایران برگزار شد .
 جلسه تفاهم نامه همکاری  مشترک وزارت بهداشت با مرکز کوهورت دانشگاه  روز چهارشنبه ۱۰ مرداد ماه ۱۳۹۷ در مرکز کوهروت دانشگاه با حضور دکترصدر السادات معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت ، دکتر ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ، دکتر ناصری پور رئیس دانشگاه برگزار شد .
 بر اساس امضای تفاهم‌نامه دانشگاه علوم پزشکی ایران با دانشگاه شریف، مقرر شد پایش سلامت کارکنان دانشگاه شریف توسط مرکز کوهورت دانشگاه ایران صورت پذیرد.
دکتر ناصری‌پور رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک وزارت بهداشت با مرکز کوهورت دانشگاه گفت: مرکز کوهورت علوم پزشکی ایران قابلیت و پتانسیل ارائه خدمات به سایر دانشگاه‌ها و نهادهای دیگر را نیز دارد و به تازگی قرارداد و تفاهم‌نامه همکاری میان این دانشگاه با دانشگاه صنعتی شریف به امضاء رسیده است که طبق آن خدمات مرکز کوهورت به همه پرسنل شریف ارائه می‌شود.
وی با بیان اینکه توسعه و تداوم خدمات مرکز کوهورت هزینه‌بر است، افزود: انتظار می‌رود وزارت بهداشت در این مورد نیز بیش از پیش حمایت‌های لازم را از نظر تأمین منابع یا تجهیزات انجام دهد، زیرا همین مسئله می‌تواند به طرز چشمگیری بار هزینه‌های گزاف درمان بسیاری از بیماری‌ها را کاهش دهد اما بالاخره هر خدمتی هزینه‌بر است.


 معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در حاشیه امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک این وزارتخانه با دانشگاه علوم پزشکی ایران برای پایش سلامت تمام کارکنان حوزه سلامت که در مرکز کوهورت برگزار شد، گفت: ۵۵ درصد ایرانی‌ها دارای سه ریزفاکتور اساسی مرتبط با سلامت هستند که تا قبل از ۵۰ سالگی این ۳ ریزفاکتور می‌تواند به واسطه بهره‌مندی از خدمات پایش سلامت مشکلی را از نظر ابتلا به سکته‌ها در افراد ایجاد نکنند و به واسطه بررسی این ۳ ریزفاکتور می‌توان از بروز بسیاری از بیماری‌ها در میان کارکنان پیشگیری کرد.

وی با تأکید بر اینکه مهمترین علت ابتلای بیشتر کارکنان نظام سلامت به ویژه بعد از بازنشستگی کاری به بیماری‌های مختلف ناشی از بی‌اطلاعی  یا کم اطلاعی مربوط به وجود برخی ریزفاکتور یا بیماری‌های پایه در بدن‌شان است، افزود: هم‌اکنون ۸۰ درصد از سکته‌های قلبی در کشور به واسطه انجام اقدامات مربوط به پایش سلامت کاملا قابل پیشگیری است؛ در بیشتر موارد علاوه بر سکته‌ها زمان بروز بسیاری از بیماری‌ها را تا ۱۰ سال به تأخیر انداخت و حتی احتمال ابتلا به چنین بیماری‌هایی را نیز به صفر رساند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ادامه داد: با استفاده از پایش سلامت همه توانایی افراد و قوای بدنی آنها بیش از پیش ارتقاء می‌یابد، مسئله‌ای که در آن کاهش شانس ابتلا به بیماری‌ها چنین امکانی را فراهم می‌آورد.

ملک‌ زاده با بیان اینکه تا وقتی که نتوانیم جلوی مرگ زودرس کارکنان حوزه بهداشت را بگیریم نمی‌توانیم برای کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری‌ها در کشور اقدام اساسی‌تری انجام دهیم، ادامه داد: استفاده از خدمات مرکز کوهورت این شانس را می‌دهد که تمام پرسنل حوزه وزارت بهداشت به شکل ادواری و مرتب مورد چکاپ و معاینات پزشکی کامل اعم از غربالگری، سرطان‌های شایع همچون روده بزرگ، سینه و رحم قرار گیرند همچنین  این کارکنان می‌توانند از مشاوره‌های روانشناسی و سایر آزمایش‌های مربوط به چکاپ سلامتی در چنین مراکزی با حمایت وزارت بهداشت بهره‌مند شوند.

وی بیان کرد: سرطان مری در کشور کاهش یافته، اما متأسفانه سرطان روده بزرگ که صددرصد قابل پیشگیری است، به سرعت رو به گسترش است، موضوعی که اهمیت راه‌اندازی و بهره‌مندی مراکز کوهورت را برای کارکنان وزارت بهداشت و حتی سایر کارکنان ارگان‌ها و سازمان‌های دیگر پررنگ‌تر می‌کند.
موضوع ورزش سازمانی باید  توسعه یابد

در ادامه مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک وزارت بهداشت با دانشگاه علوم پزشکی ایران، سید علی صدرالسادات معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت گفت: ارائه خدمات پایش سلامت برای پرسنل و کارکنان یکی از مهمترین مأموریت‌های وزارت بهداشت در حوزه ارتقاء سطح کیفی سلامت پرسنل به شمار می‌رود، زیرا تا وقتی که در سیستم و مجموعه‌ای کارمندی دچار بیماری‌های مختلف شود یقینا روند تسریع کار در آن مجموعه با مشکلات جدی مواجه می‌شود، بنابراین باید ارتقای سلامت کارکنان نه تنها در وزارت بهداشت بلکه در همه ارگان‌ها و سازمان‌ها بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد تا بتوان با استفاده از خدمات پایش سلامت کارکنانی چابک و با روحیه‌ای بسیار خوب فعالیت کنند.

وی با تأکید بر اینکه در راستای افزایش کیفیت سلامت کارکنان باید ورزش‌های سازمانی بیش از پیش توسعه یابد، بیان کرد: ورزش در تمام دنیا مهمترین مولفه تضمین سلامتی است که این مهم باید در میان پرسنل تمام سازمان‌ها و ارگان‌ها مورد توجه قرار گیرد و برنامه‌ریزی‌های اساسی برایش انجام شود؛ مسئله‌ای که باید ابتدا از کارکنان حوزه نظام سلامت آغاز شود؛  علاوه بر آن راه‌اندازی مراکزی همچون مرکز کوهورت نیز نقش موثری برای افزایش سلامتی پرسنل دارد.

 


CAPTCHA code

دفعات مشاهده: 178 بار   |   دفعات چاپ: 12 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر